RTG Kręgosłupa
Ruda Śląska

Rentgen kręgosłupa Ruda Śląska Śląsk Postawa ciała człowieka jest uzależniona przede wszystkim od stanu kręgosłupa. Zaburzenia w jego rozwoju, urazy czy choroby wpływają na naszą ogólną kondycję zdrowotną, a także mobilność. Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, wskazujących na to, że ten element układu szkieletowego doznał urazu lub trawi go jakaś choroba – należy wykonać odpowiednie prześwietlenie.
Teraz RTG kręgosłupa możecie Państwo wykonać w Rudzie Śląskiej w naszej specjalistycznej Pracowni Rentgenowskiej XMED. Badanie rentgenowskie zwykle odbywa się na podstawie skierowania od lekarza prowadzącego.

Jakie wykonujemy badania rentgenem w obrębie kręgosłupa?

Diagnostyka tej części ciała za pomocą rentgena obejmuje trzy strefy (przy czym badanie może obejmować tylko jedną z nich):

  • odcinek szyjny kręgosłupa, którego zdjęcie wykonuje się m.in. przy urazach w okolicach szyi (wynikłych np. z wypadku komunikacyjnego), przy bólach głowy lub karku, a także przy wadach rozwojowych,
  • odcinek piersiowy, który powinien być objęty badaniem rentgenowskim w przypadku podejrzenia zmian zapalnych, choroby Scheuermanna lub przy konieczności oceny wad postawy,
  • odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa, którego RTG wykonuje się przy różnych bolesnych dolegliwościach, najczęściej wynikających ze stanów zwyrodnieniowych.

Przygotowanie do prześwietlenia kręgosłupa

Specjalnego przygotowania wymaga przede wszystkim diagnostyka rentgenem najniższej części kręgosłupa, czyli odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Zaleca się dzień przed badaniem zastosować dietę lekkostrawną z czystymi płynami i ostatnim posiłkiem najpóźniej o godz. 18. Samo badanie obejmujące prześwietlenie powinno być wykonane na czczo, należy również skorzystać z toalety. Tego dnia nie należy również palić papierosów. Przed badaniem RTG trzeba też poinformować lekarza o ewentualnej ciąży oraz o przebytych chorobach i urazach kręgosłupa.

Badanie RTG – cel, przebieg, efekt

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość, urazy stóp, wady wrodzone, a nawet niewłaściwie dobrane obuwie – istnieje wiele czynników mogących powodować bóle kręgosłupa, które składania do podjęcia badań diagnostycznych. Dolegliwości tego rodzaju należą do najczęstszych problemów zdrowotnych, z jakimi zmagają się Polacy – narzeka na nie nawet ponad połowy dorosłego społeczeństwa. Aby móc podjąć odpowiednie leczenie, niezbędna jest diagnostyka, a na nią pozwala badanie RTG wykonywane w naszej pracowni w Rudzie Śląskiej.

Prześwietlenie kręgosłupa pozwala sprawdzić jego stan i znaleźć ewentualne przyczyny schorzeń. Promieniowanie rentgenowskie uwidacznia patologiczne zmiany, ułatwia określenie ich lokalizacji oraz stopień rozwoju. Wykorzystanie badań RTG obejmuje identyfikację m.in. wad postawy, bóli, zwyrodnień, urazów i innych niepokojących objawów. Ich przebieg jest bezinwazyjny i bezbolesny dla pacjenta.

Czas trwania procedur jest krótki i zwykle zamyka się w kilku-, kilkunastu minutach. W zależności od wskazań i specyfiki problemu zdjęcia wykonuje się na leżąco lub w pozycji stojącej. W dniu badania rentgenem należy zgłosić się do pracowni na czczo, czyli zaniechać spożywać posiłków i picia przez co najmniej 6 godzin przed wizytą.